فوم سرد

فوم پلی یورتان یکی از پرکاربردترین مواد پلیمری است. به‌طورکلی ماده پلی یورتان در بسیاری از صنایع کاربر دارد و ویژگی اصلی آن توانایی ظهور در ماهیت‌های مایع و جامد است. فوم سرد پلی یورتان جهت ساخت و تولید انواع تشک خواب،تشک مبل، کاناپه، صندلی خودرو و موتورسیکلت مورد استفاده قرار می گیرد. قابلیت انعطاف پذیری بالا و نیز مقاومت بسیار فوم نرم پلی یورتان در مقابل عوامل کششی و ارتجاعی از مزایای این محصول می باشد.
در طبقه بندی فوم های پلی یورتان از نظر ساختار سلولی، فوم سرد در طبقه فوم های سلول باز جای می گیرد. در فوم های پلی یورتانی سلول باز، ساختار سلول های درون ماتریس پلی یورتان باز بوده و با یکدیگر ارتباط دارند به گونه ای که در هنگام اعمال فشار بر این نوع فوم، هوای موجود در درن سلول ها جابجا شده و این خاصیت موجب انعطاف پذیری و نرمی فوم پلی یورتان می گردد. پس از برداشته شدن فشار از روی فوم دوباره از طریق مجاری باز سلولی هوا به درون فوم بازگشته و فوم به حالت قبل از اعمال فشار خود باز می گردد. مواد اولیه فوم سرد پلی یورتان مواد اولیه فوم های سرد پلی یورتان مانند سایر انواع فوم پلی یورتان شامل پلی ال و ایزوسیانات می باشد. نوع ایزوسیانات به کار رفته در تولید فوم سرد در شرکت تولیدی پیک فوم از نوع MDI می باشد چرا که در صنعت فوم های پلی یورتان نرم و انعطاف پذیر ایزوسیانات به کار رفته از نوع TDI می باشد که به دلیل حضور ماده سمی تولوئن در ساختار ایزوسیانات برای سلامتی مصرف کننده و پرسنل تولید بسیار مضر بوده و ترجیح صنعت به استفاده از ایزوسیاناتMDI در شرکت تولیدی پیک فوم می باشد. ازمزیت‌های فوم پلی یورتان میتوان به موارد ذیل اشاره داشت:
  • وزن سبک واستحکام بالا

  • مقاومت حرارتی بالا

  • هدایت حرارتی کم

  • قابلیت بالا در تغییر فرمولاسیون

    شرکت پیک فوم ضمن توجه به نکات مطروحه و همچنین توجه به نیاز بازار اقدام به تولید تشک های تک نفره جهت مصارف خانگی،عمومی(خواب گاهی)و...با استفاده از فن آوری فوم سرد نموده است.